University Leadership

AUEB is a State University under the supervision of the Ministry of Education. Its main decision-making bodies are the following:

• The University Senate,
  • The Rector's Council, and
  • The Rector.

The University Senate is a representative body consisting of the Rector, the two Vice-Rectors, the Chairman and one faculty representative for each academic Department of the University, as well as representatives of students and of the administrative staff. The University Senate constitutes the highest decision making body of the University.

The Rector's Council is the body consisting of the Rector, the two Vice-Rectors, the Secretary General, a representative of the administrative staff, and a representative of the students' council. The Rector's Council constitutes the body for taking the key operational decisions for the running the University.

The Rector is the leader of the University. He/she has the responsibility of developing the strategy to be followed by the University, and for implementing the decisions taken by the Senate and the Rector's Council. He/she is the person who can represent the University in all decisions, international and state bodies, and official functions. According to the Greek law, the Rector and the two Vice-Rectors are elected in University-wide elections, that take place every 4 years, where all the faculty, student representatives and staff representatives vote.

The current Rector and Vice-Rectors of the University, after the elections of May 2011, are:

Rector
Professor Konstantine Gatsios
Vice-Rector of Academic Affairs:
Professor Emmanouil Giakoumakis
Vice-Rector of Economic Affairs:
Professor George Giaglis

The current Rector and Vice-Rectors took office on September 1, 2011. Their term is until August 31, 2015. The Secretary General of the University is Dr. George Kakouros. His term has been renewed until 2016.

Decisions on academic affairs of each Department are made by the Department's General Assembly, which consists of the Department's faculty members and of student representatives. Decisions on academic, financial and administrative matters usually involve the formation of ad hoc committees. Standing committees are also formed on an annual basis, e.g. for the Library, the Computer Center, etc. The Director of each graduate program is a Professor appointed by the General Assembly of the corresponding Department.

The following diagram shows the basic organizational structure of the University leadership.

press the above image for zooming

Athens University of Economics and Business / 76, Patission Str. / GR10434 Athens-Greece
Phone Center: +302108203 911 / e-mail: webmaster@aueb.gr