7-10-2008 id:312

Professor Yannakoudakis Emmanouil was awarded the "Best Paper Award" at the 5th International Conference on Cybernetics and Information Technologies, Systems and Applications in USA

Professor Emmanouil Yannakoudakis, Department of Informatics of AUEB, was awarded the "Best Paper Award" at the 5th International Conference on Cybernetics and Information Technologies, Systems and Applications CITSA 2008, which took place in Florida (USA) from June 29 to July 2 2008.

His paper entitled "Beyond Database Schema Evolution" concerns the design of the new language CUDL and offers many more possibilities regarding the design and the format of data bases, compared to other similar languages. The paper was distinguished among hundreds of other papers that were submitted.

CITSA 2008 is an International Multi-Conference being organized with the purpose of providing researchers, practitioners, developers, consultants, and end-users an opportunity to join in a common place sharing experience and knowledge. It is intended to be a forum to expose and share current and future research work and innovations in these areas, as well as in the relationships among them.

One of the primary objectives of CITSA 2008 is to promote and encourage "interdisciplinary cross-fertilization", "epistemic things" and the production of "technical objects". Its intellectual perspective context is systemic thinking and practice, including the analogical thinking that characterizes the Systems Approach.

For further information about CITSA 2008, please visit