2-10-2008 id:300

AUEB, UNIPI, Aristotle Univ. of Thessaloniki, Loyola Univ. and the European Research Studies Journal jointly organize the International Conference on Applied Business and Economics at Thessaloniki (2-4/10/08)

Aristotle University of Thessaloniki

The Athens University of Economics and Business, the University of Piraeus, Aristotle University of Thessaloniki, Loyola University of Chicago and European Research Studies Journal jointly organize the International Conference on Applied Business and Economics (ICABE), which will take place at the Aristotle University of Thessaloniki (Greece) from Thursday, October 2nd to Saturday, October 4th, 2008.

ICABE 2008 will be the gathering place for academics and professionals from related fields from all over the world. The main goal of the ICABE 2008 is to provide an opportunity for academics and professionals from a variety of fields to meet and exchange ideas and expertise. An additional goal of the ICABE is to provide a forum for academics and professionals, who have interests related to business-economics, to interact with members within and outside their own particular disciplines.

Special sessions for graduate students have been scheduled during the last day of the Conference. The best paper will be published in one of the three journals which participate in the conference: the European Research Studies Journal, the International Journal of Computational Economics and Econometrics, and the International Review of Applied Economic Research.

For more information, please visit: www.icabe.gr