17-9-2008 id:288

Sandra Cohen, Lecturer of Accounting at the Department of Accounting and Finance and Nikolaos Kaimenakis, Doctoral Student at the same Department of Athens University of Economics and Business have been awarded the "Outstanding Paper Award" at the Literati Network Awards for Excellence 2008 for their article entitled: "Intellectual capital and corporate performance in knowledge-intensive SMEs", published in The Learning Organization: An International Journal, Vol.14, No. 3, 2007.

Each year the British publishing company Emerald invites each journal's Editorial Team to nominate what they believe has been the "Outstanding Paper" for the previous 12 months. The award winning papers are chosen following consultation amongst the journal's Editorial Team, many of whom are eminent academics or managers. The aforementioned article has been selected as one of the most impressive pieces of work the team has seen throughout 2007.