23-6-2008 id:222

Attachments : [File doc]
The Dept. of Statistics of AUEB and the Dept. of Statistics & Actuarial-Financial Mathematics of the Univ. of the Aegean, jointly organize the 5th Summer School on Stochastic Finance in Chios (21-25/7/2008)

5th Summer School on Stochastic Finance

The Department of Statistics, Athens University of Economics and Business and the Department of Statistics and Actuarial-Financial Mathematics, University of the Aegean jointly organize the 5th Summer School on Stochastic Finance in Chios, 21-25 July 2008.

The school is open to MSc and PhD students interested in the field of financial mathematics as well as to practitioners that may wish to learn more about the state of the art developments of the field. Lecture courses will be presented by world leading experts in the field and there will be shorter research seminars on more specialized topics. There are no admission fees, but the number of participants will be limited to 30.

The invited speakers of the school will be:

• Professor I. Karatzas, Columbia University
  • Professor I. Polyrakis, National Technical University of Athens
  • Professor C. Bender, Berlin University

Research seminars will be presented by:

• Dr. C. Kountzakis, University of the Aegean
  • Dr. M. Anthropelos, Texas AM University
  • Dr. N. Egglezos, Athens University of Economics and Business

Applications

Those interested to attend, can obtain further information at the addresses provided below, where they can also send an application form together with a short CV:

(a) Dept. of Statistics & Actuarial-Financial Mathematics, University of the Aegean, GR 83200, Karlovassi,  Samos, Greece,  Attention Mrs. E. Mamzeridou, or by e-mail at the address: emam@aegean.gr , Tel: (+30) 22730-82340.

(b) Dept. of Statistics, Athens University of Economics and Business, Evelpidon 47Α and Lefkados,  Athens, Greece, Attention Mrs. Κ. Hatzipanagiotou, or by e-mail at the address: masterst@aueb.gr, Tel: (+30) 210-8203 681

On behalf of the organizing committee

Prof. N. E. Frangos, AUEB
Assoc. Prof. A. N. Yannacopoulos, AUEB