19-6-2008 id:218

Professors Gregory Prastacos and Kostas Zografos received honorary medals from INFORMS for significant contributions to Operations Research

The Institute for Operations Research and Management Science, INFORMS, in their recent conference, in Baltimore, USA, awarded honorary medals for significant contributions and outstanding achievements to Operations Research, to AUEB faculty members Gregory Prastacos and Kostas Zografos, both Professors at AUEB's Department of Management Science and Technology.

The award ceremony, which took place in the recent INFORMS Practice Group conference, in Baltimore, USA, with more than 600 INFORMS participants, had as an objective to celebrate excellence in Operations Research. Medals were awarded to a number of faculty from all over the world, mainly past winners or finalists of the famous Edelman prize. Professor Prastacos has been a winner (1979) of the Edelman Award for his work on perishable inventory and its implementation in blood management. Professor Zografos has been a finalist (2005) of the same award, for his work on scheduling and its implementation in the Olympics 2004 organisation, and also a winner of the President's medal from the British OR Society.