12-4-2013 id:1692

AUEB and ICCR have jointly established an 'Annual Rotating Chair' in the field of Innovation and Entrepreneurship. Prof. Mrinalini Shah has been nominated as the Visiting Chair Professor for 2013

The Indian Council for Cultural Relations (ICCR), in agreement with the Athens University of Economics and Business (AUEB), has established an 'Annual Short-Term Rotating Chair' in the field of Innovation and Entrepreneurship. Dr Mrinalini Shah, Professor and Chairperson, Entrepreneurship Cell, Institute of Management Technology, Ghaziabad, has been nominated as the Visiting ICCR short term Chair Professor of Innovation and Entrepreneurship at AUEB for the year 2013. She will be at AUEB for the period March 15 to June 13, 2013.

While at AUEB, Prof. Mrinalini Shah will offer courses and lectures in entrepreneurship, in both graduate and graduate programs of the University. She will also collaborate closely with faculty of AUEB on research issues, and will work with the leadership of AUEB on enhancing the presence and services offered by the University in the area of Entrepreneurship.

Curriculum Vitae