17-3-2008 id:125

AUEB students won the first place in the 3rd Greek Final of "Global Management Challenge" Business Game Competition

For the third time in a row, AUEB students won the first place in the Greek final of the prestigious Global Management Challenge (GMC) that took place on March 27 2008 in Athens. The GMC is an annual business game competition carried out with the participation of business executives and students. Sponsor of the winning team was Ernst & Young.

The GMC is an annual event carried out in 24 countries across the globe. During this simulation-business game, teams consisting of students sponsored by companies or executives supported by their firms, are required to take a series of business decisions, simulating the actual business environment. In Greece, the GMC was first organized in 2006 with the participation of 96 teams, whereas this year 224 teams participated in the competition. The GMC provides an excellent opportunity for understanding business strategy, comprehending organizational needs, building teamwork skills, and increasing decision-making.