26-11-2007 id:70

The editors of Dr. Dobb's Journal announced the winners of the 17th annual Jolt Product Excellence and Productivity Awards during the Awards Ceremony at CMP Technology's Software Development West 2007 Conference and Expo, held in Santa Clara, USA. Computer Science Professor Diomidis Spinellis was awarded the JOLT Software Development Productivity Award for his book titled "Code Quality: The Open Source Perspective".

"This year was an exceptionally exciting year for our judges, since there were so many strong contenders in every category," said Rosalyn Lum, conference and events manager for Dr. Dobb's Events. "The winners reflect that innovation is still alive: It was especially satisfying to see leaders still leading the way and at the same time, newcomers changing how developers work by giving them great new products that reflect the changing software development landscape."

Professor Diomidis Spinellis, author of the award-winning book Code Reading in the category of Technical Books, has been learning and developing the concepts presented in this book since 1985, while writing ground-breaking software applications and working on multi-million line code bases. To find out more about the award-winning book, please visit http://www.spinellis.gr/codequality/