21-12-2012 id:1581

AUEB's MBA International Program amongst the 35 MBA Rising Stars for the year 2012

AUEB's MBA International Program was selected amongst the 35 MBA Rising Stars for the year 2012. The ranking, which results from a survey conducted by Findyourmba.com, consists of the top thirty-five business schools globally which made significant steps in recent years and have a great potential to become the world?s best ranked MBAs.

The ranking of 2012 used data which is used by other established rankings, but is also based on other unique assessment variables, such as the forum activity of students, internet activity among MBA students, the consideration of the political climate, long term investments of business schools and their strategic choices. Noteworthy improvements and developments which enhance the students? experience, as well as plans for the future of the participating schools were also considered.

To find out more, click here.