10-7-2012 id:1432

The research project MERMAID: Innovative Multi-purpose Offshore Platforms: planning, designing and operation is newly funded by the European Union

The Athens University of Economics and Business is one of the leading partners in the newly funded research project MERMAID: Innovative Multi-purpose Offshore Platforms: planning, designing and operation.

The research project

MERMAID, which came as a result of EU?s energy strategy "Energy 2020" will develop concepts for the next generation of offshore platforms which can be used for multiple purposes. The project does not envisage building new platforms, but will theoretically examine new concepts, such as combining structures for energy extraction, aquaculture and platform related transport.

The scientific coordinator of the project at AUEB is Phoebe Koundouri, Assistant Professor at the Department of International and European Economic Studies.

The funding of this project is a noteworthy success for AUEB, as it was one of the only two successful proposals under the call ?The Ocean of Tomorrow?, FP7-OCEAN-2011, by the European Union, DG Research and Innovation, 7th Framework Programme, Coordination Programme themes Energy; Environment (including Climate Change); Food, Agriculture and Fisheries, and Biotechnology; and Transport (including Aeronautics).

This project shall have a cost of 7,4 million euro. The European Union has granted a financial contribution of 5,5 million euro. As far as AUEB budget is concerned, its cost is 503,382.40 euro for four years. The European Union has granted a financial contribution of 383,274.00 euro for four years.

For further information please access http://www.mermaidproject.eu/