14-6-2012 id:1411

Attachments : [File pdf]
AUEB's Depts of Statistics and Business Admin. and Uni of the Aegean's Dept of Statistics and Actuarial - Financial Mathematics jointly organize the 9th Summer School in Stochastic Finance (July 2-6, 2012)

9th Summer School in Stochastic Finance
Athens, 2-6 July 2012

The Departments of Statistics and Business Administration of the Athens University of Economics and Business (AUEB) and the Department of Statistics and Actuarial - Financial Mathematics of the University of the Aegean organize the 9th Summer School in Stochastic Finance in Athens (National and Kapodistrian University of Athens, Kostis Palamas building, Akadimias & Sina str.), 2-6 July 2012.

The objective of the school is to bring together postgraduate students, PhD candidates and researchers as well as market practitioners in the rapidly developing field of stochastic finance. The school is focused on advanced courses which form the basis for discussion and interaction between the participants.

There is no registration fee but since positions are limited to 40 participants interested applicants should apply to masterst@aueb.gr by 18/6/2012 sending a detailed CV along with a letter of intent specifying why they are interested in the school. The Summer School is financed by AUEB, MSc. Program in Statistics, MBA Program, MBA Executive Program, MSc. Program in Statistics and Financial-Actuarial Mathematics, University of the Aegean.

Lecturers include
Th. Zarifopoulou (University of Texas at Austin and University of Oxford)
Z. Zabczyk (Polish Academy of Sciences, Warsaw)
Th. Stengos (University of Guelph, Canada)