11-4-2012 id:1343

AUEB's Dept of Informatics and Laboratory LAMSADE-Universite Paris-Dauphine jointly organize the 2nd International Symposium on Combinatorial Optimization & Spring School (April, 19-21 & 17-18, 2012, respectively)

2nd International Symposium on Combinatorial Optimization (ISCO 2012)
April 19-21, 2012, Spring School
"Mathematical Programming and Design of Approximation Algorithms"
April 17-18, 2012, Athens University of Economics and Business, Athens, Greece

AUEB's Department of Informatics and Laboratory LAMSADE-Universite Paris-Dauphine jointly organize the 2nd International Symposium on Combinatorial Optimization (ISCO 2012) and Spring School on April, 19-21 and 17-18, 2012, respectively.

ISCO 2012 is a new biannual symposium with its first issue held in Hammamet, Tunisia in March 2010. The symposium aims to bring together researchers from all the communities related to combinatorial optimization, including algorithms and complexity, mathematical programming and operations research. It is intended to be a forum for presenting original research in these areas and especially in their intersections. Quality papers on all aspects of combinatorial optimization, from mathematical foundations and theory of algorithms to computational studies and practical applications, are solicited.

ISCO 2012 will be preceded by a spring school on "Mathematical Programming and Design of Approximation Algorithms". David Shmoys and David Williamson will give 16 hours of lectures.

Poster

For further information please access http://isco12.cs.aueb.gr.