26-3-2012 id:1332

AUEB and ICCR have jointly established an 'Annual Rotating Chair' in the field of Innovation and Entrepreneurship. Prof. Shailendra Kumar Rai has been nominated as the Visiting Chair Professor for 2012

The Indian Council for Cultural Relations (ICCR), in agreement with Athens University of Economics and Business (AUEB), has established an 'Annual Short-Term Rotating Chair' in the field of Innovation and Entrepreneurship. Dr Shailendra Kumar Rai, Assistant Professor at the Management Development Institute, Gurgaon, has been nominated as the Visiting ICCR short term Chair Professor of Innovation and Entrepreneurship at AUEB for the year 2012. He will be at AUEB for the period March 28 to June 27, 2012.

While at AUEB, Prof. Shailendra Kumar Rai will offer graduate courses in finance and entrepreneurship, guest lecture in the undergraduate program, and give an executive seminar. He will also collaborate closely with faculty of AUEB on research issues, and will work with the leadership of AUEB on enhancing the presence and services offered by the University in the area of Entrepreneurship.

Curriculum Vitae