5-7-2011 id:1118

AUEB's Department of Economics supports the organization of the 10th Conference on Research on Economic Theory and Econometrics from July 10 through July 14, 2011 at Milos

10th Conference on Research on Economic Theory & Econometrics
Milos
July 10-14, 2011

The 10thConference on Research on Economic Theory and Econometrics will take place at Milos from Sunday July 10 through Thursday July 14, 2011.

This summer school involves invited faculty and PhD candidates from Greece and abroad, in various areas of economic theory and econometrics. The first meeting took place in 2002 and the series has since been continued each summer.

This year the program includes keynote lectures by J. Geanakoplos (Yale), S. Rebelo (Northwestern) and E. Rossi-Hansberg (Princeton). Invited talks will also be given by S. Anderson (Virginia), P. Rey (Toulouse), A. Rodriguez-Clare (Penn State) and D. Vayanos (LSE), among several other distinguished guests. The program also includes presentations by advanced PhD students and junior faculty.

For further information, please access