3-3-2011 id:1023

AUEB's Centre for Entrepreneurship and Innovation invites all undergraduate students to participate in the Business Idea Competition 2011. Deadline for submission is March 28, 2011

BUSINESS IDEA COMPETITION 2011

AUEB's Centre for Entrepreneurship and Innovation invites AUEB's undergraduate students to participate in the Business Idea Competition 2011.

In the first round of the competition, students, in groups or individually, will submit a three-page executive summary.

The deadline for submission of the Business Idea Entry Form is March 28, 2011.

The business proposal summary will be reviewed and a maximum of twenty teams will be selected to move on to the second round of the competition, which will conclude with the submission of a full business plan.

During the second round the selected teams will benefit from coaching and a training course on how to build their business plan both offered by a committee of mentors. Following evaluation, the four best business plans will be rewarded with a prize at the awards ceremony.

For further information, please access http://www.mke.aueb.gr

The Competition is organized by the AUEB Career and Employment Centre (DASTA) and the Innovation and Entrepreneurship Centre (MKE).

The Project "DASTA" of Athens University of Economics is implemented through the Operational Programme for Education and Lifelong Learning and funded by the European Union (European Social Fund - ESF) and national resources.