23-12-2010 id:983

Ioannis Kontoyiannis, Professor of the Department of Informatics received the honorable distinction of IEEE Fellow Member for his contribution to data compression

Ioannis Kontoyiannis, Professor of AUEB's Department of Informatics who received the honorable distinction of IEEE Fellow Member for his contribution to data compression is one of the five Greek scientists who have received the honorable distinction for the year 2011, and one of the 105 Greek scientists who have received the distinction from the establishment of IEEE.

IEEE, the institute of electrical and electronic engineerings is the world's largest professional association dedicated to advancing technological innovation and excellence for the benefit of humanity. IEEE and its members inspire a global community through IEEE's highly cited publications, conferences, technology standards, and professional and educational activities.

Class of 2011 IEEE Fellows