7-12-2010 id:967

The MSc in Marketing & Communication with New Technologies receives the award Committed to Excellence in Europe in accordance to the European Program EFQM Excellence Model

The MSc in Marketing & Communication with New Technologies of AUEB’s Department of Marketing & Communication received the award Committed to Excellence in Europe in accordance to the European Program EFQM Excellence Model – Levels of Excellence (January 2010). This recognition was achieved with the valuable support of the Centre for Sustainability and more specifically of N.Avlonas and N.Karageorgiadis.

Taking into consideration the criteria of the European Excellence Model, this certificate confirms the commitment to excellence of the Program’s faculty and administrative staff, as well as the high quality of the post graduate studies in the fields of Marketing and Communication.

The award ceremony took place on October 25th, 2010. Prof.George J.Avlonitis, Director of the MSc program and Chairman of the Department of Marketing and Communication of the Athens University of Economics & Business, received the award on behalf of the MSc program.

It is worth mentioning that the MSc in Human Resource Management has received the same award (February 2008) and the International MBA was awarded the AMBA accreditation.