25-10-2010 id:930

AUEB's Department of Marketing and Communication has received its External Evaluation Report from the Hellenic Quality Assurance Agency for Higher Education

EXTERNAL EVALUATION
OF AUEB's DEPARTMENT OF MARKETING & COMMUNICATION
BY THE HELLENIC QUALITY ASSURANCE AGENCY FOR HIGHER EDUCATION (ADIP)

The Department of Marketing & Communication is the first Department of the Athens University of Economics & Business and one of the few University Departments in Greece that has received its External Evaluation Report by the Hellenic Quality Assurance Agency for Higher Education (ADIP).

According to the external evaluation procedure, a Committee consisted of five expert evaluators, visited the Department over a three-day period, Monday June 21 to Wednesday June 23, 2010. The committee received and examined the Department?s Internal Evaluation Report, the Power Point Presentation, the Newsletter on the research conducted by the Faculty, and the Study Guide. The committee also had extensive meetings with the faculty of the Department, the students of the Department, employers, and the leadership of the University.

The External Evaluation Committee reaches the conclusion that the Department is a leading Greek Institution in its field and stands well in comparison to international institutions.

External Evaluation Report