1-9-2010 id:884

Professor George J. Avlonitis (Department of Marketing and Communication) received a Lifetime Achievement Award from the Hellenic Alumni Association of the University of Strathclyde (June 11, 2010)

Dr. George Avlonitis, Professor of the AUEB's Department of Marketing and Communication, received a Lifetime Achievement Award by the University's of Strathclyde Hellenic Alumni Association in a glamorous event that took place on Friday, 11th June 2010.

The award ceremony was organized by the Hellenic Alumni Association of the University of Strathclyde. Distinguished personalities of the academic and business communities as well as graduates, received a Lifetime Achievement Award which exemplifies a successful lifetime path.

The Strathclyde graduates that received the award are renowned people in the fields of Naval Architecture, Computer Science and Marketing. From the academic community, besides Dr. George Avlonitis, Professor of Marketing at our University, were also honoured Dr. Athanasios Kouremenos, Professor of Marketing at the University of Piraeus, who also teaches in the M.Sc. Programs of the Department of Marketing and Communication of our University, and Dr. John Kontos, Professor of Artificial Intelligence at the University of Athens, who also was Professor of Computer Science in our University.

From the business community were honoured Mr. Andreas Spyrou, former Technical Director and naval architect of the Onassis Group, Mr. Christos Papapolyzos, President (South Eastern Europe) and Vice President (Europe) of the DDB advertising company, and Mr. George Linardatos, Managing Director of the private schools S. Avgouleas & P. Linardatos SA.