3-6-2010 id:834

Professor James K. Galbraith (LBJ School of Public Affairs at the University of Texas at Austin) is a guest lecturer in the program "Lectures of Economic Policy" of AUEB (June 8, 2010)

James Kenneth Galbraith, currently the Lloyd M. Bentsen Chair in Government and Business Relations and Professor of Economics at the LBJ School of Public Affairs at the University of Texas at Austin, will deliver an open lecture on Tuesday June 8, 2010, entitled: "The Continuing Crisis: Lessons from the American Response". The lecture will take place at Antoniadou amphitheatre (Central Building, 76, Patission Str.) at 18:00.

Dr. James K. Galbraith has been invited by the Department of Economics of Athens University of Economics and Business within the frame of the program "Lectures of Economic Policy".

James K. Galbraith holds degrees from Harvard and Yale (Ph.D. in Economics, 1981). He studied as a Marshall Scholar at King's College, Cambridge in 1974-1975, and then served in several positions on the staff of the U.S. Congress, including Executive Director of the Joint Economic Committee. He was a guest scholar at the Brookings Institution in 1985. He directed the LBJ School Ph.D. Program in Public Policy from 1995 to 1997.

His recent research has focused on the measurement and understanding of inequality in the world economy. He currently leads an informal research group called the University of Texas Inequality Project with several of the school's distinguished graduate students.

Dr. Galbraith maintains several outside connections, including serving as a Senior Scholar of the Levy Economics Institute and as Chair of the Board of Economists for Peace and Security.

Dr Galbraith's most recent book is The Predator State: How Conservatives Abandoned the Free Market and Why Liberals Should Too (2008). He is the author of Balancing Acts: Technology, Finance and the American Future (1989) and Created Unequal: The Crisis in American Pay (1998). His book Inequality and Industrial Change: A Global View (Cambridge University Press, 2001) is coedited with Maureen Berner and features contributions from six Doctor candidates. He has co-authored two textbooks, The Economic Problem with the late Robert L. Heilbroner and Macroeconomics with William Darity, Jr.