27-5-2010 id:824

AUEB's Academic Depts of Accounting and Finance, Business Administration, and Economics co-organize the Scientific Workshop "Signals and Crises: Understanding the Current Global Financial Crisis and Fostering Recovery" (May 31, 2010)

The Academic Departments of Accounting and Finance, Business Administration, and Economics of the Athens University of Economics and Business co-organize the Scientific Workshop

Signals and Crises:
Understanding the Current Global Financial Crisis
and Fostering Recovery

The Workshop will be held on Monday, May 31st 2010 at Antoniadou Amphitheater, 76 Patission St. Attendance hours: 18.00 p.m. It consists of two main sessions, "How Better Monetary Statistics Could Have Signaled the Financial Crisis" and "On the Efficiency of the UPREIT Organizational Form: Implications for the Subprime Crisis and CDO's".

The Guest Speaker of the first session, William A. Barnett, Oswald Distinguished Professor of Macroeconomics, University of Kansas (USA), is Editor of the Emerald Press monograph series International Symposia in Economic Theory and Econometrics, and Editor of the journal Macroeconomic Dynamics (Cambridge University Press). He has published 20 books and over 140 articles in professional journals.

The Guest Speaker of the second session, Ike Mathur, Professor of Finance, Southern Illinois University, Carbondale, IL (USA), is Author or co-author of over 120 articles and 14 books, Executive Editor of the prestigious Journal of Banking and Finance and former Executive Editor of Journal of International Financial Markets, Institutions & Money, and of Journal of Multinational Financial Management.

Attendance hours: 18.00 p.m.