25-5-2010 id:821

AUEB, Univ. of Piraeus, Transylvania Univ. of Brasov and the E.U. Jean Monnet Initiative jointly organize the Workshop "What Could We Learn from the Greek Experience with the Europeanization?" (May 27-28, 2010)

Athens University of Economics and Business, University of Piraeus - Department of Maritime Studies, Transylvania University of Brasov and The E.U. Jean Monnet Initiative jointly organize the Workshop

"What Could We Learn from the Greek Experience
with the Europeanization?"

The main objective of this Workshop is to highlight some major contrasts that exist between the "core" EU states and those belonging to Eastern and Southern Europe. The research papers are expected to focus on the challenges endemic within the Europeanization process. Having Greece as a case study, the debate could be placed within the perspective of domestic institutional adaptation, stressing the dynamism, asymmetry and fragmentation of the Europeanization process. The lessons derived from the Greek experience are of paramount importance not only for understanding a pattern of change, but also for the future stability and cohesion of the European Union itself.

Thursday 27 and Friday 28 May 2010
Conference Room, University of Piraeus,
Karaoli & Dimitriou 80, Piraeus, 185 32

Invitation and Program