5-7-2013 id:1769

AUEB's Department of Economics supports the organization of the 12th Conference on Research on Economic Theory and Econometrics from July 14 through July 18, 2013 at Naxos

12th Conference on Research on Economic Theory & Econometrics
Naxos

July 14-18, 2013

The 12th Conference on Research on Economic Theory and Econometrics will take place at Naxos from July 14 through July 18, 2013.

This summer school involves invited faculty and PhD candidates from Greece and abroad, in various areas of economic theory and econometrics. The first meeting took place in 2002 and the series has since been continued each summer.

This year the set of invited participants includes C. Pissarides (University of Cyprus and LSE, 2010 Nobel Prize), S. Anderson (Virginia), F. Collard (Bern), I. Correia (Banco de Portugal and Catolica-Lisbon), Aureo De Paula (UCL), J. Geanakoplos (Yale), P. Oreopoulos (Toronto), S. Rebelo (Northwestern), P. Rey (Toulouse), M. Roberts (Penn State), J.M. Robin (Sciences Po and UCL), O. Scaillet (Gen?va), E. Tamer (Northwestern), P. Teles (Banco de Portugal), J. Thanassoulis (Oxford), O. Toivanen (Leuven), J. Valimaki (Aalto), T. Valletti (Imperial College London), among several other distinguished guests. The program also includes many presentations by advanced PhD students and junior faculty.

For further information, please access www.aueb.gr/conferences/Crete2013/.