14-7-2009 id:541

AUEB's Department of Informatics organizes the 4th Athens Colloquium on Algorithms and Complexity (ACAC 2009) at the Athens University of Economics and Business (August 20-21, 2009)

4th Athens Colloquium on Algorithms and Complexity
(ACAC 2009)

AUEB's Department of Informatics organizes the 4th Athens Colloquium on Algorithms and Complexity (ACAC 2009) at the Athens University of Economics and Business on August 20-21, 2009.

ACAC is an annual meeting in Athens aiming to bring together researchers working in all areas of the theory of algorithms and computational complexity. It serves as a lively forum for presenting either original research or results that have recently appeared in some major conference. The language of the workshop is English.

The colloquium will take place at the Main Building of Athens University of Economics and Business, in the Amphitheater of the first floor of Derigny wing.

For further information, please access http://pages.cs.aueb.gr/ACAC09/