1-7-2009 id:535

AUEB's Department of Economics organizes the 8th Conference on Research on Economic Theory and Econometrics from July 8 through July 12, 2009

8th Conference on Research on Economic Theory & Econometrics
Tinos
July 8-12, 2009

The 8th Conference on Research on Economic Theory and Econometrics will take place at Tinos from Wednesday July 8 through Sunday July 12, 2009.

This summer school involves invited faculty and PhD candidates from Greece and abroad, in various areas of economic theory and econometrics. The first meeting took place in 2002 and the series has since been continued each summer.

This year the program includes keynote lectures by G. Constantinides (Chicago), S. Durlauf (Wisconsin), J. Geanakoplos (Yale) and A. Orphanides (Central Bank of Cyprus). Invited talks will also be given by S. Anderson (Virginia), C. Hennessy (LBS), H. Polemarchakis (Warwick), E. Spolaore (Tufts), J. Valimaki (University of Helsinki) and D. Vayanos (LSE), among other distinguished guests. The program also includes presentations by advanced PhD students and junior faculty.

The conference is organized jointly with the Prefecture of Kyclades - Subprefecture of Tinos and the AUEB's Department of Economics.

The hospitality of the Municipality of Tinos and of the Cultural Foundation of Tinos is gratefully acknowledged, as well as the financial support of the sponsors.

For further information, please access