10-5-2009 id:483

AUEB's Department of Management Science and Technology organizes the 4th Mediterranean Conference on Information Systems (MCIS '09) (September 25-27, 2009)

Conference Theme
"Information Society Research, Education,
Policy and Practice in the Mediterranean Region"
Department of Management Science & Technology

September 25-27, 2009

AUEB's Department of Management Science and Technology (DMST) organizes the 4th Mediterranean Conference on Information Systems (MCIS '09) from September 25th to 27th, 2009. The MCIS conference series is held under the auspices of the Association of Information Systems (AIS).

The Mediterranean Conference on Information Systems (MCIS) aims to encourage and inspire innovative and informative IS research that is relevant to the social, economic and cultural particularities of the Mediterranean region, raise the visibility of IS-related research practice, education and policy carried out in the Mediterranean region, and bring together researchers, educators, policy makers and practitioners originating from, or working in the region, thus engaging junior and more experienced members of the Mediterranean IS community in a creative dialogue.

Aspiring to set up an inclusive, high quality IS conference with solid academic and practitioner foundations, the MCIS 2009 organization invites papers, case studies, panels and workshop proposals in a number of areas that are relevant to IS Research, Education, Policy and Practice in the Mediterranean Region.

Conference Tracks
IS education (Main horizontal conference thematic area) (Chairs: T. Jelassi, N. Mylonopoulos)
IS in Tourism (Chairs: M. Sigala, A. Frew)
Free, Libre and Open Source Software and its Use in the Mediterranean region (Chairs: E. Kalliamvakou, J. M. Gonzalez-Barahona, D. Spinellis)
Social Study of IT Marketplace in the Private & Public Sector (Chairs: G. M. Campagnolo, N. Pollock)
Digital Interactive Media (Chairs: G. Lekakos, K. Chorianopoulos, I. Deliyannis)
IS Knowledge and Innovation (Chair: E. Soderquist)
Enterprise Systems (Chairs: V. Morabito, A. Elbanna, M. Themistocleous)
Healthcare Information Technology (Chairs: M.M. Kabil, N. Hikmet, A. Veletsos)
Information Systems and Marketing (Chairs: A. Vrechopoulos, I. Kopanakis)
Recommender Systems (Chairs: G. Lekakos, G. Samaras)
Developing a Sustainable Information Society (Chair: H. Dragomirescu)
IS Security (Chairs: G. Dhillon, S. Gritzalis, S. Kokolakis)
E-Government (Chairs: A. Cordella, A. Poulymenakou)
E- and Mobile Business (Chairs: A. Pateli, A. Pucihar, HD. Zimmermann)
Interoperability of Public IS Infrastructures (Chair: Y. Charalabidis, R. Klischewski)
Security and Privacy in IS: Legal & Regulatory issues (Chairs: L. Mitrou, E. Kosta)
Social Virtual Worlds (Chairs: M. Limayem, I. Boughzala)
Economics of Information Systems (Chair: H. Cavusoglu)
Web Application Security (Chairs: P. Georgiadis, C. Vassilakis, K. Papapanagiotou, V. Vlachos)
Challenging Collaboration with RFID integrated IS (Chairs: A. Dogac, R. Goncalves)
The Internet of Things (Chairs: K. Pramatari, F. Thiesse)

General Chairs
Georgios I. Doukidis, AUEB, Greece
Chrisanthi Avgerou, LSE, UK

For further information please access http://www.mcis2009.org/index.php.