8-5-2009 id:491

AUEB participates in the international conference "The Challenge of Reform in Greece, 1974-2009 Assessment & Prospects International Conference", at Yale University New Haven, CT (May 8-10, 2009)

Athens University of Economics and Business will participate in the international conference "The Challenge of Reform in Greece, 1974-2009 Assessment & Prospects International Conference", at Yale University New Haven, CT, from May 8th to 10th, 2009.

Despite constant lip-service to reform in the public discourse, and several actual waves of reform since 1974, there has been very little produced by way of systematic scholarly assessment of Greece's reform experience over the last nearly 35 years. This conference aims to provide a platform to a number of scholars and prominent policy makers to discuss the Greek reform experience and assess its prospects across most sectors of socioeconomic life.

The Yale conference will be scholarly in orientation, seeking to advance our empirical and theoretical understanding of the Greek reform experience.

Sponsors
The conference is funded by the Edward J. and Dorothy Clarke Kempf Fund and the Hellenic Studies Program - Macmillan Center, Yale University. The activities of the Hellenic Studies Program are funded by the Stavros Niarchos Center for Hellenic Studies at Yale University.

Organizers
Prof Stathis Kalyvas (Yale University)
Associate Prof George Pagoulatos (Athens University of Economics and Business)
Prof Haridimos Tsoukas (ALBA Graduate Business School, Greece & University of Warwick, UK)