ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ATHENS UNIVERSITY OF ECONOMICS AND BUSINESS

22-2-2013 id:1637

AUEB announces the 8th Annual Summer School and Conference in Competition and Regulation (CRESSE), which will take place from June 29th to July 12th 2013

CRESSE 2013
Eighth International Summer School and Conference on Competition and Regulation

Corfu, Greece, June 29th to July 12th 2013
www.cresse.info

Athens University of Economics and Business (AUEB) announces the 8th European Summer School and Conference in Competition and Regulation (CRESSE) that will be held in the beautiful island of Corfu.

THE CRESSE SUMMER SCHOOL - June 29th to July 12th 2013

As in previous years, CRESSE 2013 Summer School aspires to provide an intellectually and professionally rewarding experience for all its participants. The CRESSE Faculty consists of some of the very top European and American economists and legal experts in Competition and Regulation from over 25 distinguished Universities, as well as from law practices, authorities and economic consultancies.

The Summer School provides a comprehensive account of the most up-to-date developments in economic theory, empirical analysis and legislation in Competition Policy and Sectoral Regulation. The content is largely non-technical and case-study based and is organized in nine self-contained Modules of 16-hour (maximum) duration.

THE CRESSE CONFERENCE - July 5th to 7th 2013

CRESSE 2013 Conference: "Advances in the Analysis of Competition Policy and Regulation"

CRESSE 2013 Keynote Speakers:

We invite you to book your place at the 2013 CRESSE Summer School & Conference and remind you of the Special Participation Fee Discounts for:

All Summer School participants can also attend the CRESSE Conference without any extra charge. The Conference fee for non-School participants is 400 €. Conference speakers and discussants get a 50% discount.

For further details regarding Participation Fees please visit the respective link.

Application Form for CRESSE Summer School & Conference
(for attending the Summer School AND the Conference)

Registration Form for CRESSE Conference
(for participating in the Conference ONLY)

The 2013 CRESSE Summer School and Conference will be hosted at the Grecotel Corfu Imperial Exclusive Resort in Corfu. Please visit the sub-link Accommodation to see the special accommodation rates that have been arranged for CRESSE participants in the CRESSE Venue as well as in alternative hotels.

Deadline

For all further information on the School and the Conference please access the official CRESSE website www.cresse.info or contact the Summer School Secretariat (e-mail: info@cresse.info, tel: +30 210 8203348).