ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ATHENS UNIVERSITY OF ECONOMICS AND BUSINESS

8-7-2011 id:1129

Katerina Galanaki, AUEB's Erasmus/ECTS Institutional Coordinator, has been selected by the European Commission, as Erasmus Ambassador of Greece and has also been nominated "Chevalier dans l'Ordre des Palmes academiques" by the Ministry of Education of France

In 2012 the European Commission (EC) will celebrate the 25th anniversary of the Erasmus Program. To this aim, the EC took the initiative to select a student and a staff member as Ambassadors for his/her country. The Commission asked from the National Agencies to nominate candidates and the final selection was carried out by the Commission itself.

The response to the call was impressive. A total of 86 proposals were received by the National Agencies of 33 countries. After careful assessment of all candidates, Katerina Galanaki was selected among all candidates submitted by the Hellenic Agency to represent GREECE.

As Erasmus Ambassador, Ms Galanaki will be invited to the upcoming Erasmus events in 2012, in order to promote at pan-European level the Program and its value.

In accordance with the selection criteria, Katerina Galanaki has been strongly committed to the aims of the Program, which contributed to the promotion of the internationalisation of the Athens University of Economics and Business through her mobility in the framework of Erasmus. She started her involvement in 1987.

In 1989, first year of ECTS Pilot Scheme, she participated in it representing our University. Till today she works for the correct implementation of the system as a Bologna expert. During her 24 years of involvement with Erasmus, she visited a large number of Higher Education Institutions in the European Union, has made the appropriate arrangements for the establishment of Erasmus bilateral agreements, and has supported strongly the Erasmus mobility, aiming at increasing both the student numbers and the good quality of their mobility with implementation of ECTS mechanism for recognition purposes.

Katerina Galanaki, Erasmus-ECTS Institutional Coordinator, has also received another important distinction. Following recommendation of the French Embassy in Greece to the Ministry of National Education of France, she has been nominated "Chevalier dans l'Ordre des Palmes academiques" for her valuable contribution in the Franco Hellenic inter-university cooperation and the strong support to the Erasmus Program, aiming at the further development of the Europe of Knowledge.

The special ceremony took place at the Auditorium of the French Institute of Athens on June 30, 2011 and the medal was offered to Mrs Galanaki by Mrs Catherine Suard, Director of the French Institute of Athens.

The Athens University of Economics and Business, being pioneer in Erasmus, started participating in the Program in 1987; it has established so far more than 215 Erasmus bilateral agreements with universities from 27 EU Member-States. Approximately 45 out of these 215 agreements have been signed with universities from France, while each year more than 50 French Erasmus students, out of an average total of 300 incomers, participate in the Program, spending one semester or one academic year, taking 30 or 60 ECTS credits courses in English, offered by the interdepartmental study program in English of our University.

Μrs Galanaki has strongly supported Erasmus for more than 24 years of implementation of the Program at the Athens University of Economics and Business, aiming mainly at the good quality of Erasmus students' mobility and the achievement of excellence.

We'd like to express our gratitude to Mrs K. Galanaki for her work to our University and wish her all the best!