ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ATHENS UNIVERSITY OF ECONOMICS AND BUSINESS

21-6-2010 id:850

Nikos Fotiou, Ph.D. student in the Dept. of Informatics was awarded the "Best Student Paper Award" at the IEEE supported NGI 2010 conference (June 2-4, 2010)

Nikos Fotiou, Ph.D. student in the Department of Informatics was awarded the "Best Student Paper Award" for his paper at the IEEE supported NGI 2010 conference, entitled "Fighting Spam in Publish/Subscribe Networks Using Information Ranking" (Supervisors: Lecturer Marias Ioannis and Professor Polyzos Georgios). The Conference took place on June 2-4, 2010 in Paris, France.

The NGI 2010 conference is the continuation of the series of highly successful events held in Rome, Valencia, Trondheim, Krakow and Aveiro. It is organized by the Network of Excellence (NoE) Euro-NF (former Euro-NGI) initiated by the European Commission within its 7th Framework Programme. The conference is a key event contributing to reach the EU targets of integrating the European research effort in the Next Generation Internet domain and to strengthen the collaboration with non-European researchers and institutions. To stimulate discussions, NGI 2009 invites scientists and practitioners from industry and academia, and especially welcomes contributions from outside Euro-NF.

For further information, please access Next Generation Internet (NGI) 2010.